وبــلاگ

 1. صفحه اصلی
 2. arrow_circle_left
 3. مقالات
 4. arrow_circle_left
 5. کاتر برش چیست؟

کاتر برش چیست؟

این ماشین در دسته بندی ماشین آلات ساختمانی گنجانده می شود و یکی از پر استفاده ترین نوع ماشین آلات می باشد. در این مطلب تصمیم داریم به صورت کامل شما را با انواع کاتر برش بر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

کاتر برش بر چیست؟

دستگاه کاتر برش بر در واقع ماشین برشی است که با نام های ماشین برش آسفالت و یا کاتر بتن بر نی شناخته می شود و جزو اصلی ترین تجهیزات برای برش سطح بتن و یا آسفالت کف راه ها، جاده ها، خیابان ها به منظور عملیات های عمرانی مانند کابل گذاری، لوله گذاری و یا تعمیر و ترمیم سطح آسفالت مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از مهم ترین و اصلی ترین قابلیت های کاتر برش بر این است که آسفالت را به صورت مقطعی برش می دهد. در واقع سطح کناری مقطع برش خورده، بودن هیچ گونه تخریبی باقی خواهد ماند. در حالی که اگر بخواهیم برای کندن آسفالت با سایر دستگاه های دیگر اقدام کنیم، تمامی مقطع آسفالت باید کنده شود. این مسئله مستلزم صرف زمان و نیروی بسیار زیادی خواهد بود و کار مشکل تر خواهد شد.

کاتر برش بر چه ویژگی هایی دارد؟

همان طور که می دانید هر یک از ابزارآلات مربوط به عملیات های عمرانی، دارای ویژگی ها و مشخصات منحصر به فردی هستند که کاتر برش بر نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه به شرح ویژگی های کاتر آسفالت بر خواهیم پرداخت:

 1. دارای موتور با توان و قدرت بالا و چشم گیر
 2. دارای قاب محافظ مناسب برای موتور در جهت استحکام، گرفتن ارتعاشات، جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل موتور و در نتیجه افزایش طول عمر موتور دستگاه
 3. دارای مخزن آب قابل شست و شو برای خنک نگه داشتن تیغه در زمان کار
 4. کاربری آسان توسط اپراتور
 5. دارای قاب مناسب در قسمت تیغه در جهت جلوگیری از پاشش گرد و غبار و آب به اطراف
 6. دارای کلید قطع اضطراری دستگاه، در جهت حوادث ناگهانی
 7. دارای دسته های قابل تنظیم و ارگونومیک برای در دست گرفتن راحت توسط اپراتور

کاتر برش بر چه کاربردی دارد؟

اگر برای شما هم سوال است که دستگاه کاتر برش بر چه کاربردی دارد و در چه زمینه هایی می توان از آن استفاده نمود، این بخش از مطلب را از دست ندهید.

 • برش سآسفالت، بتن، سرامیک در مقاطع کوچک در جهت عملیات های عمرانی مختلف
 • برداشت، لکه گیری و ترمیم آسفالت خیابان ها، پل ها، جاده ها و معابر
 • برش آسفالت و بتن در جهت عملیات لوله گذاری و کابل گذاری
 • ایجاد حفره و شیار های عمیق در کف سالن در جهت عبور آب و تاسیسات
 • کاتر برش بر

معرفی انواع کاتر برش بر

کاتر برش بر بنزینی

این دسته از کاتر ها به موتور بنزینی با قدرت ۵ تا ۱۶ اسب بخار مجهز شده اند. این نوع از دستگاه های کاتر می توانند عمق برش هایی مختلف را تا حداکثر ۱۵ سانتی متر در سطح بتن، آسفالت و سایر مصالح سخت ایجاد کنند. این دسته از کاتر ها کاربری عمومی داشته و به دلیل قیمت مناسبی که دارند در بیش تر پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

کاتر بر دیزل

به دلیل قدرت و توان بالای موتور های دیزل، این دسته از موتور ها در کاتر های بزرگ که توانایی ایجاد برش هایی بالای ۲۵ سانتی متر را دارند، استفاده می گردد. شاسی تعبیه شده در این دسته از کاتر ها، بزرگ تر و قوی تر بوده تا بتوانند وزن سنگین تر موتور را تحمل کنند. به طور کلی این نوع از کاتر ها برای موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

نوشتهٔ پیشین
تیغه های مورد استفاده در برش بتن
اشتــراک گـذاری
مقالات

روش های برش بتن چیست؟

0
فرآیند برش، نیازمند ابزارهای پیشرفته و کاربردی است که بتواند مقاطع بتنی مورد نظر را به تمیزی برش دهد. در…